Kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o zatrudnieniu

Coraz częściej zdarza się tak, że niespodziewane i pilne wydatki generują konieczność szybkiego zaciągnięcia zobowiązania w banku w postaci kredytu.

Aby zminimalizować formalności konieczne podczas składania wniosku kredytowego oraz aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na decyzję kredytową coraz więcej banków oferuje swoim klientom kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o zatrudnieniu.

Co w praktyce oznacza taki kredyt? Kto i na jakich warunkach może go otrzymać? Kiedy warto skorzystać z tego typu uproszczonej procedury kredytowej, a kiedy korzystniej dostarczyć do banku pełną dokumentację?

Wiarygodność finansowa kredytobiorcy

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o zatrudnieniu wymaga w pierwszej kolejności zrozumienia w jakim celu bank wymaga tego typu dokumentów i jak mogą one wpłynąć na ofertę kredytu.

Zdolność kredytowa osoby ubiegającej się o kredyt to najistotniejszy warunek jego otrzymania. Im wyższa zdolność kredytowa (czyli pewność, że kredytobiorca spłaci zobowiązanie w terminie) tym mniejsze ryzyko dla banku i tym samym większa możliwość otrzymania korzystniejszej oferty.

Bank udzielając kredytu bezwzględnie musi dbać o swoje interesy, dlatego dysponuje wieloma narzędziami, które weryfikują wiarygodność finansową (komplet dokumentów potwierdzających zatrudnienie, wysokość zarobków czy staż pracy oraz sprawdzenie potencjalnego kredytobiorcy w bazie BIK).

Czym jest kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o zarobkach?

Kredyt gotówkowy, do otrzymania którego nie ma konieczności przedłożenia zaświadczenia od pracodawcy to najczęściej zobowiązanie udzielane na podstawie oświadczenia kredytobiorcy, wyciągu bankowego czy rocznego rozliczenia PIT. Warto też dodać, że każdy bank ma obowiązek weryfikacji klienta w Biurze Informacji Kredytowej.

Zatem nie oznacza to, że kredyt bez zaświadczenia o zatrudnieniu to zobowiązanie, które udzielane jest bez zupełnej weryfikacji wiarygodności finansowej.

Niewątpliwą zaletą tego typu kredytu jest możliwość otrzymania środków relatywnie szybko bez oczekiwania na zaświadczenie od pracodawcy, które często trwa nawet do 14 dni. Kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o zatrudnieniu to rozwiązanie dedykowane osobom, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki.

Bardzo często zaświadczenie od pracodawcy na długo wstrzymuje decyzję kredytową w przeciwieństwie do przedłożenia rocznej deklaracji podatkowej czy wyciągu bankowego, który można wygenerować w ciągu kilku minut.

Banki chętniej udzielają kredytów gotówkowych bez zaświadczenia o zatrudnieniu czy dochodach swoim stałym klientom, ponieważ mają dostęp do wszystkich niezbędnych informacji (rachunek, na który wpływa wynagrodzenie czy historia kredytowa).

Warto więc wnioskować o takie zobowiązanie w banku, w którym mamy rachunek rozliczeniowy, co bez wątpienia przyspieszy cały proces.

Warto również podkreślić, że każdy rodzaj kredytu, który w jakimś stopniu zmniejsza możliwość skrupulatnej i rzetelnej oceny zdolności kredytowej oznacza podwyższone ryzyko dla banku, co z kolei przekłada się automatycznie na gorszą ofertę w porównaniu z kredytem, gdzie zachowane są wszystkie konieczne formalności w pełnym wymiarze i stosowne zabezpieczenie dla banku (np. kredyt hipoteczny).

W związku z powyższym kredyt gotówkowy bez stosownych zaświadczeń od pracodawcy nie będzie możliwy do zaciągnięcia na długi okres oraz na wysoką wartość, a ceną za uproszczony proces otrzymania kredytu może być wyższa marża czy prowizja banku.

Podsumowując, z kredytu gotówkowego bez zaświadczenia o zatrudnieniu warto skorzystać w sytuacjach awaryjnych, kiedy czas ma ogromne znaczenie (nieoczekiwane zdarzenia, awarie czy zakupy).

Jeśli natomiast planujemy zaciągnięcie zobowiązania kredytowego na zakup np. samochodu czy remont mieszkania i presja czasu nie jest aż tak duża, warto wówczas zawnioskować o kredyt bez uproszczonej procedury, ponieważ najczęściej oferta będzie korzystniejsza (marża banku będzie niższa), a okres spłaty może zostać wydłużony stosownie do naszych oczekiwań.

To, o czym zawsze warto pamiętać pożyczając pieniądze z banku to to, że im niższa zdolność kredytowa tym wyższe ryzyko dla banku i tym samym gorsza oferta i odwrotnie – im wyższa wiarygodność finansowa potencjalnego kredytobiorcy tym lepsze warunki w postaci marży, prowizji, wysokości kredytu czy okresu kredytowania.