Co zrobić by szybciej otrzymać zgodę kredytową?

Okres świąteczno-noworoczny związany jest zwykle ze zwiększonymi, często nieoczekiwanymi wydatkami: koniecznością zakupu prezentów świątecznych, opłaceniem popularnych ostatnio świątecznych wyjazdów zagranicznych czy zwykłych awarii, które właściwie mogą zdarzyć się o każdej porze roku.

Nierzadko zgromadzone oszczędności nie wystarczają, aby tym wydatkom sprostać, dlatego wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku.

I choć procedura jego uzyskania nie jest skomplikowana, a banki cały czas uatrakcyjniają swoje oferty, aby zminimalizować niezbędne formalności to warto poznać kilka wskazówek, które mogą przyspieszyć pozytywną decyzję kredytową.

Należy pamiętać, że wnioskując o kredyt nie mamy możliwości pominięcia wymaganych przez bank formalności, ale możemy lepiej przygotować się do całego procesu znając krok po kroku wszystkie etapy prowadzące do pozytywnej decyzji kredytowej. Zatem co zrobić, by szybciej otrzymać zgodę kredytową?

Wybór oferty

Oferta produktów bankowych (w tym kredytów) jest niezwykle zróżnicowana, a środowisko bankowe mocno konkurencyjne. W związku z tym do dyspozycji potencjalnego kredytobiorcy jest bardzo wiele różnych ofert kredytu, których pełna analiza porównawcza może okazać się kłopotliwa.

Zanim więc udamy się do oddziału bankowego warto prześledzić dostępne na rynku oferty. W Internecie dostępne są narzędzia w formie prostych kalkulatorów, które szybko i efektywnie przygotują dla nas wstępną analizę najciekawszych ofert.

Jeśli natomiast chcemy samodzielnie porównać oferty kredytów wystarczy zweryfikować RRSO, czyli całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

RRSO to najbardziej rzetelny wskaźnik dotyczący kosztów kredytu, dzięki któremu można bez trudu zestawić ze sobą różne oferty bankowe bez obawy, że któreś koszty pozostaną ukryte lub niezrozumiałe.

Właściwe przygotowanie wniosku

Aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na decyzję kredytową należy wcześniej zgromadzić wszystkie wymagane przez bank dokumenty. Przed złożeniem wniosku w oddziale lub przez Internet należy uzyskać od pracodawcy zaświadczenie o zatrudnieniu oraz osiąganych dochodach.

To niezwykle istotne, ponieważ często na taki dokument czeka się kilka lub kilkanaście dni. Dobrą praktyką jest również przeanalizowanie wcześniej w domowym zaciszu jaka wysokość raty i okres kredytowania będą dla nas najbardziej odpowiednie. Uprzednie przygotowanie się pozwoli uniknąć niepotrzebnych analiz i symulacji finansowych.

Składając wniosek o kredyt przez Internet za pomocą specjalnego formularza warto wcześniej przygotować wszystkie dane osobowe (najlepiej z dowodu osobistego), które usprawnią cały proces i pozwolą, aby system bankowy błyskawicznie rozpoczął procedurę weryfikacji zdolności kredytowej.

Historia kredytowa

Bez względu na to czy aktualnie ubiegasz się o kredyt czy nie, warto zawsze dbać o dobrą historię kredytową, która jest jedną z części składowych wiarygodności finansowej i może mieć duży wpływ na ofertę kredytu.

Wiele osób o tym w ogóle nie myśli biorąc na raty sprzęt AGD czy inną elektronikę, a okazuje się, że kilka lat później ubiegają się np. o kredyt hipoteczny na budowę domu czy zakup mieszkania i ich historia kredytowa nie jest wówczas wystarczająco dobra.

Każdy bank zobligowany jest poprzez prawo bankowe do weryfikacji klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Analiza ta jest niezbędna dla banku, ponieważ zabezpiecza i chroni jego interesy, udzielając zobowiązań krótko lub długoterminowych tylko wiarygodnym klientom.

Biuro Informacji Kredytowej jest skarbnicą wiedzy o każdym kliencie: o wszystkich zaciągniętych przez niego kredytach, o terminie ich spłaty, o zaległościach, odsetkach i opóźnieniach. Im gorsza historia kredytowa tym większe ryzyko odmowy udzielenia kredytu lub otrzymania zdecydowanie gorszych warunków (np. wyższa marża lub prowizja).

Warto więc spłacać wszystkie swoje zobowiązania w terminie i zaciągać kredyt tylko wówczas, gdy mamy całkowitą pewność, że będziemy mogli spłacić go bez zbędnej zwłoki. Zawsze należy ubiegać się o kredyt, kiedy naprawdę jest taka konieczność i kiedy mamy gwarancję, że spłacimy go na czas.