Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu?

Obecnie na terenie Polski znajduje się kilkanaście tysięcy różnych bankomatów. Bezproblemowy dostęp do nich oraz możliwość wypłaty gotówki bez prowizji lub za niewielką opłatą to jedne z podstawowych czynników branych pod uwagę przez klientów podczas wyboru rachunku bankowego.

Warto sprawdzić, które banki oferują najkorzystniejsze warunki w tym zakresie oraz ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu. Przed założeniem rachunku rozliczeniowego warto też wiedzieć ile bankomatów ma w swojej ofercie dany bank oraz jakie warunki oferuje w przypadku wypłat zagranicznych, co dla wielu osób może mieć duże znaczenie.

Bankomaty PKO BP

Obecnie Bank PKO BP posiada największą sieć bankomatów na terenie kraju w rankingu placówek bankowych. Na koniec pierwszego kwartału 2019 bank te oferował swoim klientom nieodpłatny dostęp do 3071 bankomatów.

W przypadku konieczności wypłacenia gotówki w bankomacie należącym do innego banku trzeba ponieść niewielki koszt w zależności od rodzaju rachunku.

Właściciele rachunku „Konto za zero” za wypłacanie środków w obcych bankomatach muszą zapłacić 3% prowizji – jednak nie mniej niż 5zł w Polsce i nie mniej niż 10zł poza granicami kraju.

Bankomaty Santander

Bank Santander znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby bankomatów – na koniec marca 2019 miał ich 1700. Klienci tego banku również ponoszą opłaty związane z wypłacaniem środków w bankomatach obcych.

Tutaj jednak koszty te nie są proporcjonalne do ilości wypłacanej gotówki, tak jak ma to miejsce w przypadku banku PKO BP, a jest to stała kwota 5zł w Polsce i 10 zł za granicą niezależnie od wysokości wypłacanej sumy.

W banku Santander znajdziemy oferty rachunków, które pozwalają na darmową wypłatę gotówki w bankomatach na całym świecie: to „Konto Jakie Chcę dla młodych” od 18 do 26 roku życia oraz prestiżowe konto osobiste „Konto Select”.

Bankomaty mBank

Ciekawą ofertę dla swoich klientów przygotował mBank, który choć sam nie ma zbyt wielu bankomatów w kraju to umożliwia swoim klientom wypłaty w niezależnych bankomatach takich jak Planet Cash i Euronet czy banku Santander.

Warto przy tym podkreślić, że Euronet i Planet Cash łącznie posiadają ponad 11 tysięcy bankomatów, co jest istną przepaścią pomiędzy czołowymi polskimi bankami takimi jak PKO, Santander czy ING Bank Śląski.

Oferta mBanku różni się nieco od oferty jego bezpośrednich konkurentów: wypłata z bankomatu w kwocie minimum 100 złotych jest bezpłatna, zaś koszt wypłaty poniżej 100 złotych wynosi od 19 sierpnia 2019 2,50 zł.

Osoby korzystające z usługi o nazwie „Wypłaty ze wszystkich bankomatów” (koszt tej usługi na dzień 19.08.2019 wynosił 7zł) mają bezpłatny dostęp do tych urządzeń, natomiast pozostali muszą liczyć się z kosztem 7zł w Polsce i 10 zł poza granicami Polski bez względu na wysokość wypłacanej sumy.

Bankomaty ING Banku Śląskiego

Bankomaty ING najczęściej zlokalizowane są przy oddziałach banku. ING Bank Śląski posiada na terenie Polski jedynie około 350 bankomatów, ale udostępnia również swoim klientom bezpłatne korzystanie z niezależnych bankomatów sieci Planet Cash, co oznacza dodatkowe 4000 urządzeń.

Wypłaty z obcych bankomatów podlegają opłacie, których wysokość różni się w zależności od rodzaju prowadzonego rachunku (np. dla konta Student lub konta klasycznego to 3% od wartości wypłacanej sumy, dla innych stała kwota 5zł za wypłatę w krajowym bankomacie).

Bankomaty Pekao

Wypłata gotówki z wszystkich bankomatów, którymi nie zarządza bank Pekao, czyli bankomatów obcych zarówno w Polsce jak i za granicą wiąże się z kosztem w wysokości 2 procent prowizji (jednak nie mniej niż 5zł) lub tez 0 złotych, jezeli na nasz rachunek w poprzednim miesiącu wpłynęło wynagrodzenie w kwocie minimum 500 złotych.

W przypadku korzystania z bankomatów poza granicami kraju koszt wypłaty wyniesie 2% wysokości wypłacanej sumy (jednak nie mniej niż 5zł). Dla klientów posiadających „Konto Przekorzystne”, które nie ukończyły 26 roku życia oraz tych, którzy posiadają „Konto Świat Premium” usługa ta będzie bezpłatna.

Bankomaty Euronet i Planet Cash

Wspomniane w tym artykule niezależne bankomaty Euronet i Planet Cash to prawdziwi liderzy na rynku bankomatów na terenie Polski – łącznie to ponad 11 tysięcy urządzeń. Coraz więcej banków decyduje się na współpracę z tymi sieciami dając jednocześnie bezpłatny dostęp do nich swoim klientom (np. mBank, Credit Agricole czy ING Bank Śląski).